Od štrajka u prosveti do boljeg sistema obrazovanja
Tribina Marks21 u Požarevcu 06.02.2025. Prosvetni radnici izneli su niz problema sa kojima se suočavaju, dok su govornici u dijalogu predlagali rešenja i načine organizovanja koji prevazilaze institucije kada se institucije ogluše ili kada sindikati prestanu da zastupaju interese radnika.

"U petak, prvog novembra prošle godine, u jedanaest i pedsetdva, bio sam na protestu prosvetara, koji su se tada bunili jer je prošlo više od godinu dana od tragedije u Ribnikaru. U tom trenutku je pala nadstrešnica u Novom Sadu. Samo zbog toga danas znam gde sam bio tog dana, kao što većina nas zna gde smo bili u tom trenutku."
Tim rečima je Nemanja Stanimirović, student Fakulteta političkih nauka u Beogradu šestog februara započeo govor u Požarevcu na drugoj u seriji tribina u vezi pokreta nastalog posle pada nadstrešnice, ovoga puta na temu "Od štrajka u prosveti do boljeg sistema obrazovanja". Pored njega govorili su Nataša Berić, profesorka engleskog jezika, predsednica sindikalne organizacije Požarevačke gimnazije i Vladan Gojković, nastavnik srpskog jezika, doskorašnji predsednik sindikalne organizacije OŠ ,,Dositej Obradović”, uz moderaciju Anje Ilić.
KB Klub je bio pun. Više od sedamdeset gostiju pratilo je sa pažnjom ali i učestvovalo u radu tribine, jer je mikrofon bio otvoren. Prosvetni radnici izneli su niz problema sa kojima se suočavaju, dok su govornici u dijalogu predlagali rešenja i načine organizovanja koji prevazilaze institucije kada se institucije ogluše ili kada sindikati prestanu da zastupaju interese radnika.
"Prosveta je prepoznata kao karika koja bi mogla da bude most preko kojeg bi studentski bunt mogao da se prelije na ostatak društva i pokrene borbu celokupne radničke klase. Zato su sada spremni na svakake pregovore, odjednom ima novca za svako povećanje koje su tražili godinama, ali to je došlo prekasno" rekao je Nemanja Stanimirović, student Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
„Do pada nadstrešnice u Novom Sadu imali smo dve potpune obustave, tri protesta u Beogradu. Više nemamo dobru veru u pregovore sa ministarstvom, koje 28 godina, otkako ja radim u prosveti, nije tu da unapređuje obrazovne politike već da bude policajac i kroz prosvetne inspekcije represivna mašinerija protiv zaposlenih u obrazovanju” objašnjava Nataša Berić, profesorka engleskog jezika i predsednica sindikalne organizacije Požarevačke gimnazije.
Studenti ipak imaju ograničeni uticaj na društvene promene. Hipotetički možemo da zamislimo da deset godina fakulteti budu blokirani, a opet će ekonomija manje-više funkcionisati. Samo kada bi radnici stali, drastično bi se promenili odnosi. Zato je cilj umirivanje studenata, kako se njihov bunt ne bi prelio ka drugim granama društva.
